Kocianova houslová soutěž 2017

Ústí nad Orlicí 2.- 5. května 2017

Malí virtuózové jsou už od útlého dětství vystaveni velkému tlaku, očekávání a napětí. Na pódiu podávají špičkové výkony, ale zároveň si zachovávají dětskou bezprostřednost a hravost. Drahé nástroje skrývají v pouzdrech pokrytých samolepkami a složité notové party jim na náročné mezinárodní houslové soutěži pomáhají zvládnout plyšové zvířecí talismany.

Už několikrát jsem soutěž mladých houslistů v Ústí nad Orlicí fotil od pódia a moc mě lákalo zjistit, co se děje za oponou. Odehrává se právě tam to opravdové drama? Většina dětí přijíždí v doprovodu rodičů, kteří mají ambice možná větší než jejich ratolesti. Chtěl jsem nakouknout pod pomyslnou máminu sukni.

A pak jsem sledoval malou Bětušku, která si moc přála postoupit. Podle mého sluchu hrála výborně, ale nestačilo to. V mezinárodní soutěži dál nepostoupila. Když jsem ji viděl, jak stojí na pódiu, sepjaté ruce a pohled někam nahoru, bylo mi hned jasné, že dojde na slzy. Možná ji nakonec verdikt poroty motivuje ještě víc cvičit a trénovat, možná taky ne.

Uvědomil jsem si, že tohle jsou okamžiky, které mohou silné osobnosti v dětském těle „nakopnout“, a slabší třeba i zlomit. Porota to má nesmírně těžké v tak vyrovnané konkurenci ukázat nakonec na jednoho, na laureáta, pro kterého je vítězství často vstupenkou na světové scény.

Reportáž získala 1. cenu v letošním ročníku soutěže CZECH PRESS PHOTO 2017 v kategorii Umění a kultura - série.

https://www.czechpressphoto.cz/cpp/detail-rocniku/2017/305/