Portské, Karlův dloubák a černý plášť .....

Porťané dokáží skvěle vychutnávat život. Mají to v genech - jedou na pohůdku! Jedno však opravdu neumí, totiž pít pivo! Považte – oni nejraději kupují lahvové o obsahu dvou deci. Dovedete si představit kolik by „vyprodukoval“ takový průměrný Čech skla? Asi hodně! :-) Nevím kolik těchto mini lahviček měl v sobě jeden pán pokřikující na mě:  Karel Poborský! Karel Poborský!  Asi také nemůže zapomenout na jeho pověstný postupový dloubák proti Portugalsku ve čtvrtfinále ME 96 :-)

Porto je to krásné město v blízkosti Atlantského oceánu, kterým dříve do světa vypouštěli slavné mořeplavce, skvělé portské víno a zpětně nasávali inspiraci z dalekých končin. Teplota vody byla začátkem května kolem 16-ti stupňů, což mi připomnělo naší bývalou plovárnu napájenou z řeky, kde jsme se jako děti koupali až do zmodrání končetin. Ten mořský chlad krásně míchá s teplotou ovzduší a rozhoupává nejen surfaře ve vlnách, ale i citrony na stromech o velikosti grepu, které nikdo nestíhá sklízet :-)

Byli jsme tu v období studentských slavností, které svou hlasitostí připomínají spíše generální stávku :-) Úžasný černý plášť studentů - stejnokroj,  na který jsou náležitě pyšní,  měl údajně vliv i na oblečení knižního hrdiny Harryho Pottera!  Slavná spisovatelka  Joanne Rowlingová tu prý nějaký čas žila a stejně jako nás jí studentská „halena“ uhranula :-) Můj synovec Honza, který tu studuje architekturu nás všude vozil autem už umí skvěle portugalsky používat klakson! Kde-koho pěkně, dlouze „protroubil“. :-) Trochu se bojím, že si tento komunikační návyk přiveze do Česka!